Företaget grundades 2003 av fem personer med mycket bred industrierfarenhet från såväl stora som små företag. Alla arbetar fortfarande kvar i företaget. Omsättningen är ca 45 miljoner/år och antalet kunder är ca 100 fördelade på olika branscher och företagsstorlekar.
– Vi gillade det ergonomiska konceptet och att kantpressen var snabb, berättar Gay Johansson delägare i Tre D Mekaniska. Att kunna ge operatören en ergonomisk och bekväm arbetsplats känns väldigt bra. En stor del av detaljerna i vår produktion är i relativt små format och då blir det mer effektivt att köra dem i en snabb, liten kantpress som E-Brake Ergo, avslutar han.
3D Mekaniska sällar sig nu till den nöjda skara på över 100 företag som har valt Safan E-Brake till sin produktion! Kantpressen som man nu har beställt är en 35 tons 1,25 meters maskin i Ergo-utförande. Det innebär att maskinen har en öppning i stativet för en fotpedal i specialutförande. Den har även ett justerbart fotstöd samt ergonomistol och bord.
Safan E-Brake från Din Maskin har en servoelektriskt driven pressbalk som möjliggör höga presshastigheter med en extrem noggrannhet. Den har en rörlig övre pressbalk och ett patenterat drivsystem där kraften överförs till pressbalken via rullar som är placerade längs med balken, vilket minimerar balkens återfjädring. Maskinen har linjärskalor för hög noggrannhet och låg ljudnivå under användning. Returslag utförs med säkerhetsfjädrar vilket garanterar retur av balken även vid strömavbrott. Maskinen har även en mycket låg energiförbrukning, E-Braken gör endast åt energi när pressbalken rör sig, alltså inte i stand-byläge. En sak som verkligen bör poängteras är att eftersom E-Braken är fri från hydraulik så slipper man helt ifrån risken för oljeläckage och hanteringen av miljöpåverkande olja. Man slipper även hantera filterbyten och risken av dyra hydraulventilbyten.
För ytterligare information om våra elektriska kantpressar, kontakta en säljare på Din Maskin, 0370-693400.