Antalet är svårt att ta in, men sådana siffror blir det när detaljerna är små. Presso i Skillingaryd tillverkar brickor främst till fordonsindustrin där man kan nämna Volvo och Scania bland många, och de är mycket erfarna på små detaljer som stansas i specialmaskiner, men gäller det lite lägre volymer lägger man gärna jobbet i den nyköpta fiberlaserskäraren.
Text & Foto Industribilder.se






Investerade i en Bystronic BySmart Fiber på 10000W
–Vi är specialister på att pressa små detaljer i mycket stora kvantiteter, men om det handlar om mindre volymer kan vi skära ut brickor i lasern runt 8-10 mm i diameter, på det sättet kan vi vara mer flexibla i tillverkningen säger Kent Elgstrand på Presso i Skillingaryd.
Att välja mellan att bygga ett pressverktyg när alternativet är att smidigt välja att skära dem i lasern är en ekonomisk ekvation. Man kan förstås tänka att det är en lite väl överdriven kraft i en fiberlaser på 10000W för att skära ut små detaljer ur plåt som oftast ligger runt några centimeter i omkrets, men det är i Presso:s fall, hastigheten man är ute efter.
En ny Bystronic installerad!
Här förädlas 5000 ton plåt årligen, och en imponerande press som klarar av 500 slag per minut laddas med plåt. Men det är den nya fiberlasern vi ska titta på. Då den har specialbyggts för att ofta tillverka små och många detaljer, sitter det en ”skak” som skakar ner detaljerna från den färdigskurna plåten till en gummimatta som fyller på en låda som när den är fylld töms automatiskt.
– Det är ett smart koncept från Forsell Teknik som Bystronic samarbetar med. Vi lade fram våra önskemål, och lösningen är specialdesignad för våra behov. Mycket smidigt konstaterar Kent Elgstrand.
Barkstöden
På beställningsordern denna dag står det barkstöd till Husqvarna. Det är en del till en motorsåg. Plåtgrovleken är 2.5 mm och det kan skäras ut 440 stycken ur varje plåt. På beställningen står det att 23 plåtar kommer att producera 10120 stycken. Laseroperatören Mikael Adolfsson har varit anställd 12 år på Presso och berättar att han var även var med på ”den gamla” tiden, då det stod en ByStar på 4000W i lokalen.
– Man kan inte säga annat än att den nya är väldigt snabb konstaterar han och tittar in genom det gröna skyddsglaset. När lådan med barkstöden är fylld, ska de trumlas innan de åker vidare i hanteringen till härdning och sedan till kund.
Service i Gnosjöandans tecken
Det finns många lasermaskiner, varför valde ni Bystronics lösning?
– Vår gamla fungerade bra, men vi ville uppgradera oss i hastighet, och vi har även en kantpress Xpert på 150 ton som kommunicerar med lasern. Det som är viktigast i vår produktion är att flödet ska fungera, och det som är så bra med Bystronic är tillförlitligheten och att det finns servicetekniker på orten, så de är aldrig längre bort än en timme. Sådant är värdefullt säger Kent Elgstrand som ansvarar för beredning och är teamledare för laser och kantpressavdelningen på Presso i Skillingaryd.