Trådgnisten finns i två utföranden UPX400, XYZ 400x300x250mm och UPX600, XYZ 650x500x320mm.

Skillnaden ifrån tidigare modeller är bl a den nya generatorn som gör att temperaturen vid gnistprocessen har en lägre temperatur. Detta leder till mindre sprickbildning och en ytafinhet ner till Ra0.1µm, likvärdigt med ytor körda i en oljebadmaskin med tråden Better brass ifrån Berkenhoff.
Precisionen är +-1,5µm likt en oljebadmaskin och upp till ca 40% snabbare.
Maskinbordet ligger på en isoleringskonstruktion som är monterad mellan det gjutna fundamentet och maskinbordet. Med denna isolering blir det en 8x snabbare gnista, samt renare gnista som resulterar i bättre yta då mindre ström behövs för att gnistan skall uppstå.
Den helt ny konstruktionen av placeringen av axlarna X, Y, U, Y och Z gör att det blir en bättre yta och precision. Axlarna X och Y är separerade ifrån U, V och Z vilket ger en möjlighet att köra större vinklar.
Tanken är en ”dropp tank” för lättare åtkomst för operatör och robot.
För mer information besök Makino på EMO i hall 12, B30.