I början av 2019 släpps 4570 Siabite X, med ny X-teknologi, på den nordiska marknaden. Fiberrondellen har keramiska slipkorn som ger en aggressivare avverkning med längre livslängd.
– X-teknologi är en helt ny typ av pulverbaserat kylmedel som ger en svalare slipning vilket minskar risken för missfärgningar vid slipning. Det pulverbaserade kylmedlet gör även att slipkornen exponeras på ett effektivare sett vilket gör att du får aggressivare slipning redan från start, säger Mattias Henriksson, produktchef på Tyrolit AB Sverige.

Tyrolits experter, i samarbete med Sia Abrasives, lanserar nu den nya X-teknologin som kommer att ingå i en komplett systemlösning från grovslipning till den perfekta ytan med minimalt antal slipsteg. Oberoende om behovet är en grov yta med hög avverkning eller om du vill fortsätta för att få en spegelblank finish så är den nya fiberrondellen 4570 Siabite X-teknologi en del av systemet. Den svalare slipningen ger stora fördelar i slipning av rostfria och syrafasta material men fungerar även bra i konstruktionsstål.
– 4570 Siabite X är betydligt mycket mer effektiv än sina föregångare. När du slipar är det viktigt att det inte blir missfärgningar, och det märks tydligt om fiberrondellerna som används har bristande kyleffekt, då kan missfärgningar uppstå eller att materialet slår sig. Med den här produkten får du fin finish och rondellerna får en lång livslängd vilket i slutändan ger en bättre totalekonomi för kunden, säger Mattias Henriksson.
X-teknologin är en del av den nya generationens kylmedel och Mattias ser positivt på lanseringen av de nya fiberrondellen 4570 Siabite X.