Nyligen har en helt ny bandmatningslinje levererats och tagits i bruk i Danmark. Det är en djuppresslinje, en fullautomationstillverkning, som är utrustad med nio servomotorer för att utföra de olika tillverkningsmomenten och enkelt och helt automatiskt ställa om till annan produkt.
Artikel Aktuell Produktion Nummer 3/2022 Text, P&P


“På mycket kort tid från order till leverans har den kunnat sättas i bruk. Likaså har själva installationen gjorts på rekordtid – montage på plats till full produktion har gått på bara två och en halv vecka. Världsrekord?” kommenterar Roine Nilsson, ONE Automation.
Lång erfarenhet och ett gediget kunnande inom pressautomation är grunden för ONE Automation. Man arbetar med hela skalan från uppgradering av befintliga presslinjer till installationer av helt nya kundanpassade totallösningar för varierande behov.
Med styrsystemet Total Control kan man kontrollera energiuttag i varje enskilt moment i pressningscykeln. Denna egenskap har många fördelar. Den främsta är att man inte förbrukar mer energi än nödvändigt i varje enskilt tillverkningsmoment. Innebörden av detta är en möjlighet till minskade kostnader, då man analyserar och agerar efter vad som egentligen händer i tillverkningsmomentet.
Styrsystemet Total Control registrerar också information som ytterligare kan bearbetas för produktionen i sin helhet över längre tid, såväl som för en enskild produkt. Det senare kommer att bli än viktigare då krav på en redogörelse för en enskild detaljs CO2 belastning måste kunna göras i en nära framtid.
En presslinje utrustad med Total Control har alltså mycket att “berätta”. Total Control kan också ge en bra översiktsbild av anledningar till varför det blir produktionsstopp. Med denna information visas på vilka stopp som är “måsten” och vilka man kan minimera med egen påverkan.
Sammantaget kan det konstateras att ONE Automation står väl rustat för framtiden med ett egetutvecklat styrsystem som kontinuerligt förändras i relation till kundens behov. Med ONE Automations flexibla serviceteam görs installationer snabbt och friktionsfritt. Med utmärkta leverantörskontakter förmedlas den för kunden optimala tekniska maskinutrustningen.
En ny medarbetare, Claes Johansson, ansvarar i organisationen för att serva eftermarknaden och för att bevaka logistik i samband med nyinstallationer.
På mässan kommer han att lyfta fram vårt erbjudande med serviceavtal och HotLine. Snabb hjälp dygnet runt för dem som tecknar serviceavtal. Maskiner såväl som mjukvaror kan behöva underhållas och uppdateras.
Vilka möjligheter ser du för framtiden och ett företag som ONE Automation?
“Jag hoppas på att vi kan växa med ytterligare ett par nya medarbetare inom den närmsta framtiden. Efterfrågan på vårt system fortsätter att öka. Jag känner stor tillit till mina leverantörer, Coiltech och Dirinler” avslutar Roine Nilsson vårt samtal.
För mer information: CK Deep Drawing, Coiltech, Dirinler, One Automation