Heijel Production AB är en ledande producent inom sitt verksamhetsområde. Alla typer av trådbaserade detaljer framställs av deras kunniga arbetsteam. Produktsortimentet består i huvudsak av trådprodukter speciellt anpassade för butiksinredning, trådkorgar, trådhyllor, kundvagnar och skyltställ etc.
Produkterna används bl.a. av inrednings- och städbranschen samt inom vitvaru- och verkstadsindustrin. Bredden är företagets styrka och de är bra på många olika produkter.
Den moderna maskinparken och personalens gedigna kunskap garanterar mångsidiga och tidsenliga lösningar. Man arbetar ständigt för att bli bättre, genom att investera i moderna maskiner och kompetensutveckla personalen. Tempot i samhället blir allt snabbare och även här ökar man takten. På Heijel Production AB är man öppna för nya utmaningar och de anser att de snarare leder än följer utvecklingen inom branschen.
Martin Heijel, delägare i företaget, berättar att anledning till att det blev just en Safan E-Brake helt enkelt var att de fått rekommendationer från andra nöjda E-Brakeägare! Det är den bästa reklamen man kan få!
Safan E-Brake från Din Maskin har en servoelektriskt driven pressbalk som möjliggör höga presshastigheter med en extrem noggrannhet. Den har en rörlig övre pressbalk och ett patenterat drivsystem där kraften överförs till pressbalken via rullar som är placerade längs med balken, vilket minimerar balkens återfjädring. Maskinen har linjärskalor för hög noggrannhet och låg ljudnivå under användning. Returslag utförs med säkerhetsfjädrar vilket garanterar retur av balken även vid strömavbrott.
För ytterligare information om våra elektriska kantpressar, kontakta en säljare på Din Maskin, 0370-693400.