Det amerikanskledda Formel 1-stallet debuterar 2016 med stöd från Formel 1-historiens mest framgångsrika stall. Haas F1 Team, som debuterar i världsmästerskapet i Formel 1 2016, har valt Scuderia Ferrari som teknikpartner
Scuderia Ferrari, det mest framgångsrika stallet i Formel 1-sportens historia med 16 tillverkartitlar och 15 förartitlar, ska bistå Haas F1 Team med kraftpaket, växellåda och allmänt tekniskt stöd. Överenskommelsen mellan de två organisationerna spänner över flera år och ska leda till ett starkt samarbete som kan göra Haas F1 Team konkurrenskraftigt såväl under debutsäsongen som under de följande åren.
”Det finns inget stall i Formel 1-världen som har bättre meriter Scuderia Ferrari, och inget stall med deras historia. De har varit en del av Formel 1-världen från första början, och nu är de också med Haas F1 Team ända från starten” säger Gene Haas, ordförande för Haas F1 Team. ”Formel 1 är motorsportens krona. Det är här den senaste tekniken visas upp, och det är här konkurrensen är som hårdast i racingvärlden. Haas F1 Teams samarbete med ett så etablerat och framgångsrikt företag som Scuderia Ferrari ger oss de allra bästa förutsättningar att bli framgångsrika under 2016 och längre in i framtiden.”
”Det är med stor glädje vi offentliggör vårt viktiga strategiska partnerskap med Haas F1 Team och hälsar en ny amerikansk aktör välkommen som debutant i Formel 1-världen” säger Scuderia Ferraris stallchef Marco Mattiacci. ”För ett par månader sedan inledde vi ett kommersiellt samarbete med Gene Haas, och detta är ett naturligt nästa steg i vårt partnerskap. Vårt mål är visserligen att stärka utvecklingsprogrammet för kraftpaket för alla våra kundstall, men i det här samarbetet finns också potentialen för en roll som innefattar mer än leveransen av vårt kraftpaket och våra tekniktjänster. USA är fortsatt en av Ferraris viktigaste marknader, och vi har många möjligheter där. Vi ser fram emot att stötta Haas F1 Team i deras strävan att bli en framgångsrik spelare på Formel 1-gridden”.
Kraftpaketet består av motor, kinetisk motorgenerator (MGU-K), värmebaserad motorgenerator (MGU-H), energilagringsenhet (ES), turboladdare (TC) och styrelektronik (CE). Växellådan har åtta framåtväxlar som styrs av föraren med med hjälp av paddlar monterade på baksidan av ratten.
”Det här är en spännande tid för alla på Haas F1 Team, och det är en ära för oss att ha en partner som Scuderia Ferrari till stöd”, konstaterar Haas F1 Teams stallchef Guenther Steiner. ”När det gäller Formel 1 finns det ingen som kan slå Scuderia Ferraris kunskap, tekniska expertis eller fasta beslutsamhet. Vi inser att vi har ett tufft arbete framför oss, men med Ferraris tekniska stöd kommer vi att kunna utveckla ett team av talangfulla medarbetare på exceptionellt kort tid, och vara redo att ge konkurrenterna en match 2016. Vi har siktet inställt på framtiden och ser fram emot Haas F1 Teams nya uppgifter.”