Redan från start så har Främmestadsverkens mål varit att vara kundens mest leveranssäkra alternativ. Med maskinbearbetning och ytbehandling under samma tak klipps en transportsträcka vilket är kostnadseffektivt både för kund och miljö.

Under maj månad har Främmestadverken vunnit affärer till ett värde av 34 miljoner från både Volvo och Scania. Affären för Volvo gäller 500 000 detaljer/år som ska ytbehandlas vilket gör att FRV nu går upp på 2-skift i lacken. Från Scania är det en affär på 25 miljoner gällande två nya artiklar som både ska bearbetas och ytbehandlas. Den ena artikeln är redan i gång och den andra körs i gång i början på 2023. Förutom dessa två har Scania valt att flytta ytterligare 6 artiklar till FRV på grund av kapacitetsbekymmer hos den befintliga leverantören.
Victor Backman, VD; Vi vinner affärer för att våra beslut går fort och vi har en flexibel produktionsanläggning med otroligt duktiga medarbetare. Nu med ytterligare förändrade omständigheter i världen så har vi under åren med pandemin byggt upp ett förtroende från våra kunder att vi kan leverera trots svårigheter i omvärlden. Genom detta förtroende får vi nu ytterligare förfrågningar och affärer. När det väl gäller så vi kan vi få i gång detaljer snabbt och effektivt. Vi är problemlösare och det tror jag uppskattas. Vi ser det inte heller som en självklarhet att kunden ska välja oss – vi måste i varje projekt bevisa att det är hos oss dom ska vara och det är en styrka att komma ”underifrån” – Vi är på tårna, vi är problemlösare och det uppskattas.
Med dessa nya affärer ökar beläggningen men fortfarande finns det fri kapacitet både i ytbehandling och maskinbearbetning vilket ger en stark konkurrensfördel för Främmestadsverken när fler och fler ser fördelarna med att ha sin produktion nära.
För mer information: Främmestadsverken, Scania, Volvo