Kontaktpersoner

Adam Asplund +46708392057 adam.asplund@edstroms.com

Fredrik Salomonsson +46708392054 fredrik.salomonsson@edstroms.com

Henrik Olsson +46708392052 henrik.olsson@edstroms.com

Jan Frideskog +46708392055 jan.frideskog@edstroms.com

Ola Andersson +46708392001 ola.andersson@edstroms.com

Philip Nilsson +46708392056 philip.nilsson@edstroms.com

Haas Automation Hall 27, Monter E60

Amerikanska Haas har på mindre än 30 år blivit västvärldens volymmässigt största leverantör av CNC-maskiner. Sedan starten 1983 har företaget levererat inte mindre 154 000 maskiner
Haas största fördel är ett brett maskinprogram som hela tiden fortsätter att utvecklas. Företaget satsar stora resurser på att tillföra ny teknik och utöka antalet maskiner i sitt program med tio procent per år. Något som medför att Haas har en lösning för nästan alla behov utan kostsamma specialanpassningar.

Karta: Tryck här

Kontaktperson: Tryck Här

Kitamura Hall 27, Monter B49

Kitamura ägs och drivs i tredje generationen av familjen Kitamura. Kitamura har som företag utvecklat diverse produkter och maskiner sedan 1933. Beslutet att fokusera på enbart verktygsmaskiner togs 1971. Kitamura är känt för sin höga tillförlitlighet samt välbyggda maskiner och unika lösningar.

Karta: Tryck här

Kontaktperson: Tryck Här

Lagun Hall 13, Monter A60

LAGUN är ett varumärke som identifierats med ett brett utbud av möjligheter i frästekniken.

Karta: Tryck här

Kontaktperson: Tryck Här

Chevalier Hall 11, Monter G70

Chevalier är en av världens största tillverkare av planslipmaskiner men tillverkar även Teach-in-svarvar, fleroperationsmaskiner och fräsmaskiner. Edströms har haft ett långt samarbete med företaget och har därigenom blivit en ledande leverantör av planslipmaskiner på den svenska marknaden. Inte minst tack vare Chevaliers omfattande modellprogram och viljan att utnyttja nya tekniska lösningar.

Karta: Tryck här

Kontaktperson: Tryck Här

Gratis inträde

Vid registrering av entrékorten finns möjlighet att ladda ner en biljett för kostnadsfritt nyttjande av Hannovers kollektivtrafik under mässdagarna.