Salvagnini fortsätter att framhäva hur viktigt det är att se helheten på en produktionsprocess. Med nya innovationer, koncept, kunskap och expertis tar man ytterligare ett steg framåt och lanserar “Beyond manufacturing”. En kombination av maskiner, automatiserade med effektiva och adaptiva processer sammankopplade för framtidens digitala fabrik.
Artikel från Aktuell Produktion nummer 8/2021
Salvagnini S1 Kombimaskin – Stans / fiberlaser
S1 är Salvagninis stans/laser kombimaskin, men det är inte bara summan av en stansmaskin och en laser: det är ett autentiskt arbetscenter som utför stansning, skärning, formning, gängning och bockning av plåtdetaljer. S1 optimerar produktionsprocessen, minskar skrotet genom att koncentrera olika aktiviteter i ett enda arbetstempo, vilket minskar mellanhantering och operatörsingripande, fortsätter Björn som välkomnar den nu uppdaterade generation som blir väldigt intressant att följa på marknaden.
Salvagnini kombimaskinen S1 som visades på Blechexpo 2021, erbjuder ett antal stora innovationer jämfört med den som presenterade vid den 27:e EuroBLECH: framför allt de helt nya automatiska laddnings-/avlastnings- och sorteringsanordningarna. Det är automationslösningar som är unika på marknaden och som är väldigt kompakt jämfört vad som finn på marknaden. S1 har en förbättrad prestanda genom att till exempel bevara bearbetningsskelettet och sortera enstaka delar samtidigt.
Multipresshuvudet med utvecklad hybridteknologi på S1 är ett Salvagninipatent: verktygen med ”thick turret tools” som alltid är tillgängliga för stansning. S1-multipresshuvud eliminerar inställningar, vilket garanterar minskade cykeltider och högkvalitativ stansning genom högprecisionsinriktning av stans- & dyna, vilken förlänger verktygets livslängd, vilket är ett kännetecken för Salvagnini.
Den innovativa manipulatorn med två oberoende manipulatorer, säkerställer maximal nåbarhet, stort arbetsområde och med tanke på processeffektiviteten, elimineras stilleståndstider.
För Salvagnini följer stansning ett flödeskoncept: det är just därför, även i den fristående versionen. S1 är utrustad med extremt kompakt laddnings-/avlastningsautomatik, som inte ökar systemets yta och som under avlastningen, drar nytta av den innovativa ”Cartesian” manipulatorn med dubbla överlappande gripanordningar för stapling/sortering av färdiga detaljer/alt. för vidare transport i ”downstream flow”.
Konfigurationen som presenterades på Blechexpo, är utrustad med AFD-inmatningsanordning och TM+UC avlastnings- och sorteringsanordning. Men Salvagnini levererar också andra automatiska laddnings-/avlastnings- och sorteringsanordningar som erbjuder ett urval av strategier för tillverkning av enstaka delar (kit-delar), multipla delar och ”NEST”, med antingen skelettavlastning eller nedskärning av skelettet.
-Det traditionellt breda utbudet av Salvagnini automationsenheter kan användas för att anpassa varje system för att förbättra effektiviteten, vilket gör dem idealiska för dem som vill öppna upp maskinen för andra operationer nedströms och för att harmonisera S1:s produktionscykel med varje företags/industri behov, avslutar Björn.
För mer information: BlechEXPO, Salvagnini