Under vårt besök i Haas monter, där den nya VD:n för Edströms Maskin, Adam Asplund, guidade oss runt, fick vi en fascinerande inblick i prisvärda automationslösningar inom maskinbetjäning. Två höjdpunkter stack ut och fångade vår uppmärksamhet.
Artikel från Aktuell Produktion Nummer 5/2023, för mer bilder & videos klicka här

En imponerande maskin är den kompakta CNC-svarven ST-15Y som trots sin storlek erbjuder ett generöst arbetsområde. Den har en Y-axel, C-axel och drivna verktygssystem som gör den flexibel nog för fräsning, borrning och gängning på detaljens ändyta och radiellt. Under mässan visades den upp tillsammans med ett robotpaket med en kapacitet på upp till 7 kg. Maskinens användargränssnitt är mycket operatörsvänligt tack vare att robotsystemet är integrerat och styrs direkt från Haas styrsystem.
Paketet innehåller en 6-axlig robot, gripdon, mjukvarugränssnitt för direkt styrning med Haas-maskinen, ett CE-godkänt säkerhetsskydd med staket samt all nödvändig hårdvara och kablar. ST-15Y tillsammans med detta robotpaket är perfekt för bearbetning av detaljer som kräver höga varvtal och matningshastigheter.
Slutligen visade Adam oss den nya CNC-svarven DS-30Y. Haas DS-30Y är en serie CNC-svarvar med en Y-axel som erbjuder imponerande funktioner för maskinbearbetning. Den har dubbla spindlar, Y-axel, C-axel och aktiva verktyg, vilket möjliggör excentrisk fräsning, borrning och gängning för ökad maskinkapacitet. Den levereras som standard med en BMT65-revolver med 12 stationer och en synkroniserad C-axel för mångsidig 4-axlig bearbetning. DS-30Y passar utmärkt för produktiva miljöer med höga volymer och erbjuder enastående prestanda och värde inom sin kategori.
– Haas fortsätter att vara en drivkraft för innovation och automation inom maskinbearbetningsbranschen, vilket öppnar upp nya möjligheter för effektiv och prisvärd precisionsbearbetning avslutar en nöjd Adam.